فلاشینگ نما

فلاشینگ نما

نمای ظاهری ساختمان یکی از بخش های مهم در ساختمان است. نما در ارزش و قیمت ساختمان تاثیر زیادی دارد. فلاشینگ نما یکی از راه ها یی است که با استفاده از آن می توان به آسانی نمای ساختمان را طراحی کرد.

فلاشینگ، یک پوشش فلزی است که از دیوارهای خارجی ساختمان را در برابر عوامل محیطی و شرایط اقلیمی مختلف محافظت می کند. از این پوشش برای دیوار پشت بام و حیاط نیز استفاده می شود.

فلاشینگ نمای ساختمان

به طور کلی می توان گفت هر نوع پوشش خمکاری شده که برای پوشاندن نقاط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد را می توان فلاشینگ یا فلاشینگ نما نامید. این روز ها انواع مختلف ساندویچ پانل سقفی، دیواری و غیره در ساختمان­ ها بکار می رود. فاصله بین درز این محصولات جلوه خوبی ندارد. به همین علت از ورق هایی به نام فلاشینگ نما برای پوشش درزها استفاده می شود. این ورق ها در محل اتصال دیوارها و سقف نصب می شوند و درز بین آن ها را پنهان می ­کنند.

فلاشینگ ساختمان چیست؟

انواع مدل­ های فلاشینگ

فلاشینگ ها انواع مختلفی دارند و از نظر طرح، رنگ و ابعاد به انواع فلاشینگ تقسیم می شوند.

فلاشینگ نبشی (L)

از این مدل فلاشینگ نما برای گوشه ها، محل اتصال دو دیوار، نقاط اتصال سقف به دیوار، پوشش درزهای بین سقف و دیوار از داخل یا خارج به صورت افقی استفاده می شود. لبه­ های این نوع فلاشینگ دارای خم به سمت داخل یا خارج است که به استحکام بیشتر کمک می­کند. فلاشینگ نبشی برای عایق­بندی کامل‌ تر و بهتر نیز مورد استفاده قرار میگیرد. به صورت پیش فرض لبه هایی با سایز 10*10 و 5*5 دارد. ابعاد این نوع فلاشینگ، با توجه به محل مورد استفاده، متفاوت هستند. بنابراین می­توان در ابعاد دلخواه سفارش داد.

 فلاشینگ نبشی

فلاشینگ مدل L

فلاشینگ مدل یو (U)

این مدل از فلاشینگ، ظاهری یو (U) شکل دارد. فلاشینگ مدل یو از اتصال دو صفحه به صورت قائم ساخته می‌شود. لبه های دو طرف یو به سمت داخل خم شده اند. یکی از پرمصرف‌ترین انواع فلاشینگ می باشد و برای پوشش دور تا دور و حاشیه، پوشاندن محل اتصال و درزبندی ساندویچ پانل‌ها به کار می‌رود. مهم ترین مزیت این نوع فلاشینگ نسبت به سایر انواع آن، استحکام بسیار بالا و مقاومت آن است. لبه‌های فلاشینگ مدل U کمک می‌کنند تا موجی در نما ایجاد نشود. این مسئله تاثیر زیادی در زیبایی نما دارد.

این نوع فلاشینگ با ابعاد پرمصرف زیر تولید و آماده تحویل می باشد ولی در صورت لزوم قابل سفارش گیری در ابعاد، رنگ و مقاطع مختلف با ضخامت های متفاوت می باشد:

ابعاد فلاشینگ مدل یو

مورد مصرف

5*4*5

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 4 سانتی متر

5*5*5

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 5 سانتی متر

5*6*5

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 6 سانتی متر

8*8*8

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 4 و 5 سانتی متر

 

 فلاشینگ ساختمان مدل U

 

فلاشینگ مدل سه پله (Z)

این نوع فلاشینگ برای قسمت حاشیه‌ی جلویی ساندویچ پانل سقفی، بخش آبریز و قسمت زیرین ساندویچ پانل دیواری به کار می رود. مانع نفوذ آب می­شود و از تابش مستقیم نور آفتاب به ورق‌ ها و پانل‌ ها جلوگیری می نماید.

فلاشینگ نمای مدل سه پایه، لبه‌های خمیده‌ای دارد‌. این خمیدگی باعث می‌شود تا از این نوع فلاشینگ به عنوان پوشش و محافظ در برابر نفوذ آب و عوامل جوی و نور آفتاب استفاده شود. به این ترتیب از  پوسیدگی یا خرابی ورق‌ها و پانل‌ها جلوگیری می کنند.

این نوع فلاشینگ با ابعاد پرمصرف زیر تولید و آماده تحویل می باشد. ولی در صورت لزوم قابل سفارش گیری در ابعاد، رنگ و مقاطع مختلف با ضخامت های مختلف می باشد:

ابعاد فلاشینگ مدل سه پله

مورد مصرف

5*4*5

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 4 سانتی متر

5*5*5

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 5 سانتی متر

5*6*5

مناسب برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری ضخامت 6 سانتی متر

 

فلاشینگ نما مدل Z 

 

فلاشینگ مدل تاج

فلاشینگ مدل تاج را می‌توان در زاویه‌های مشخص طراحی و تولید کرد. این مدل فلاشینگ در سقف‌های دو شیب، محل شکست یا تاج و پوشش موج ساندویچ پانل‌ها کاربرد دارد. خمیدگی این فلاشینگ نما باعث شده تا از آن برای اتصال دو سقف به یکدیگر استفاده شود. تفاوت عمده فلاشینگ مدل تاج با انواع دیگر ، جزئیات ظاهری آن است. این فلاشینگ نما از اجزای متفاوتی تشکیل می‌شود. اجزای آن شامل سه بخش رویه، فوم درزگیر و فلاشینگ زیره است که فرآیند درزبندی را بهتر انجام می‌دهند. سقف را از قسمت زیرین به خوبی می‌پوشانند و در نهایت برای پوشش کامل ساندویچ پانل‌ها انتخاب بسیار مناسبی است.

فلاشینگ ساختمان مدل تاجفلاشینگ نما دل تاج

مزایای نصب فلاشینگ نما

فلاشینگ برای پنهان کردن خرپای شیروانی، ایجاد نمای ساختمان بهتر و زیباتر در زیر سقف شیروانی نصب می شود. به همین دلیل در طراحی نما طرفداران زیادی پیدا کرده است. ورود باد در سازه و پیچیدن باد موجب کنده و خراب شدن شیروانی سقف می‌گردد. فلاشینگ نما با ممانعت از ورود باد، از این اتفاق جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، با عایق بندی نقاط مستعد رطوبت و ایجاد آب بندی سقف و لبه پنجره، از ورود آب به داخل ساختمان و آسیب به نمای داخلی و خارجی پیشگیری می کند. همچنین فلاشینگ ها قابلیت رنگ آمیزی دارند که زیبایی ساختمان را دو چندان می‌کنند. از دیگر مزایای فلاشینگ نما در ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش درزها
 • افزایش مقاومت
 • ایجاد ظاهری زیبا برای طراحی نمای ساختمان

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت فلاشینگ ساختمان

سازه با توجه به نوع کاربردی که دارد با مواد اولیه و جنس‌های مختلفی ساخته شده است. معمولا برای ساخت فلاشینگ از ورق‌های رنگی و گالوانیزه، رنگ کوره یا الکترواستاتیک، ورق سیاه روغنی، ورق فولادی ضد زنگ و ورق آلومینیومی استفاده می‌شود. کیفیت فلاشینگ­ها را می­توان با میزان مقاومت و عدم نفوذپذیری در مقابل آب سنجید.

مواد اولیه ساخت فلاشینگ نمامواد اولیه ساخت فلاشینگ ساختمان

انواع فلاشینگ نما از نظر کاربرد

فلاشینگ‌ها را علاوه بر شکل و مدل می­توان بر اساس کاربرد دسته بندی کرد. هر یک از فلاشینگ‌های ساختمان نسبت به نوع و مدلی که دارند، در فضاهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به تقسیم بندی فلاشینگ بر اساس کاربرد می پردازیم:

فلاشینگ نمای در و پنجره

فلاشینگ نمای در و پنجره، یک لبه فلزی بالای در یا لبه بالایی پنجره ایجاد می‌کند. این لبه باعث تشکیل قاب دور در یا پنجره می­شود که زیبایی بیشتری به نما می­دهد. فلاشینگ در و پنجره برای آب بندی و عایق بندی لبه‎‌ها، قرنیزهای در و پنجره‌ها و جلوگیری از ورود برف و باران به درون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود  فلاشینگ نمای در و پنجره از ریزش برف و باران روی شیشه پنجره جلوگیری می‌کند. از فلاشینگ­های پرکاربرد در زمینه در و پنجره می­توان به فلاشینگ چهارچوب قاشقی، فلاشینگ فرانسوی پله دار، فلاشینگ چهارچوب سایه دار، فلاشینگ دو لبه و فلاشینگ چهارچوب دو پله اشاره کرد.

فلاشینگ درب و پنجره

 فلاشینگ نمای سقف شیروانی 

فلاشینگ سقف شیروانی از نفوذ گرد و غبار جلوگیری می­کند و نمای زیباتری به ساندویچ پانل‌های سقف می‌بخشد. فلاشینگ نمای مورد استفاده برای سقف شیروانی به چند دسته تبدیل می‌شود:
فلاشینگ هلالی: به شکل هلال طراحی و ساخته شده است و در کنار آب بندی، زیبایی بیشتری به نما می‌دهد. معمولاً برای ساخت این مدل فلاشینگ از ورق گالوانیزه در ابعاد و ضخامت های مختلف استفاده می‌کنند. 

فلاشینگ سقف شیروانی

فلاشینگ پله‌ای: با ظاهری پله مانند برای ظاهر بیرونی و نمای شیروانی استفاده می‌شود. 

فلاشینگ آینه‌ای: به دلیل زیبایی و ایجاد ظاهر جذاب برای نمای ساختمان گزینه بسیار مناسبی است. 

می­توان به انواع دیگری از این سازه چون فلاشینگ آلاچیق، فلاشینگ تراس، فلاشینگ شاه نشین، فلاشینگ ویلا و فلاشینگ لبه دیواری نیز اشاره کرد که کاربرد کمتری دارند.

فلاشینگ سقف و شیروانی

 

 فلاشینگ روی دیوار

فلاشینگ‌هایی که برای دیوار استفاده می‌شوند به عنوان پوشش و محافظت کننده در برابر نم و رطوبت کاربرد دارند. این فلاشینگ‌های ساختمان در نقاط اتصال دو دیوار ، سقف و دیوار  نیز با نصب به صورت افقی از داخل یا خارج استفاده می‌شوند.

فلاشینگ برای پشت بام

پوشش‌های سنگی که در گذشته در لبه پشت بام استفاده می‌شدند جای خود را با فلاشینگ‌های پشت بام عوض کرده‌اند. سنگ‌های مورد استفاده در گذشته ممکن بود با شکستگی مواجه شوند. اما در فلاشینگ‌های امروزی این مشکلات وجود ندارد و ایمنی هم ایجاد می‌شود. فلاشینگ نمای بام برای درزبندی و غباربندی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

 فلاشینگ برای پیشانی ساختمان 

پیشانی ساختمان با هدف جلوگیری از آسیب به ساختمان و نمای آن ایجاد می‌شود. با اجرای فلاشینگ نما می ­توان به شکل بهتری از پیشانی ساختمان محافظت کرد. این فلاشینگ موجب جلوگیری از ریزش برف و باران بر روی نما و درب و پنجره‌ها می­شود و از فرسودگی آن‌ها پیشگیری می‌کند. 

 

 فلاشینگ آلاچیقفلاشینگ برای محیط های سرباز مانند آلاچیق و پارکینگ

نصب فلاشینگ در محیط های روباز مانند پارکینگ و آلاچیق باعث می‌شود تا از ریزش برف و باران و تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری شود. با کمک فلاشینگ احتمال فرسودگی در اثر رطوبت و نور خورشید کاهش می یابد. 

تفاوت فلاشینگ نمای داخلی و خارجی چیست؟

فلاشینگ خارجی برای پوشش دور تا دور پشت بام و دیوارهای حیاط و همچنین نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. به طور مداوم در معرض تابش نور خورشید و برف و باران و باد است. به کمک فلاشینگ خارجی از ساختمان در برابر آن‌ها حفاظت می­شود. فلاشینگ نمای داخلی برای قسمت­هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که امکان نفوذ آب از آن قسمت بیشتر است. فلاشینگ داخلی، آب وارد شده به داخل را به سمت بیرون هدایت می‌کند و اجازه ورود آب به بخش‌های داخلی را نمی‌دهد.

 ضخامت فلاشینگ نمای ساختمان چقدر باید باشد؟ 

فلاشینگ ساختمان با توجه به محل استفاده و کاربرد، ضخامت‌های مختلفی دارد. انتخاب ضخامت مورد نیاز برای فلاشینگ توسط متخصصان این حوزه انجام می‌شود.

نحوه اجرای فلاشینگ ساختمان

 اجرای فلاشینگ ساختمان به محل استفاده، بستگی دارد. نوع متریال فلاشینگ از عواملی است که در روش‌ و جزئیات اجرا تاثیر زیادی دارد. برای اجرای درست فلاشینگ نمای ساختمان لازم است از فردی کمک گرفته شود که با انواع فلاشینگ‌ها و روش‌های اجرا آشنایی دارد.

فلاشینگ نما را می‌توان روی قسمت­های مختلفی اجرا کرد. به طور مثال روی پیشانی ساختمان، روی آبچکان برف و باران، دو سطح مجزا و همچنین روی پوشش سقف نورگیر قابل نصب است. علاوه بر این، برای پوشش سوله ها، انبارها و کارخانجات صنعتی نیز به کار می رود.

اجرای پارتیشن داخلی محوطه اداری صنعتی، تجاری، ورزشی و سردخانه‌های صنعتی با استفاده از ساندویچ پنل، اجرای آبرو در ساختمان های شیب دار، اجرای لمبه کاری و ورق کاری زیر پوشش سقف از دیگر موارد کاربرد فلاشینگ نمای ساختمان است.

 نحوه اجرا فلاشینگ ساختمان

انواع فلاشینگ نما از لحاظ اجرایی

 • اجرای فلاشینگ نما بر روی آبچگان برف و باران از ورق های روغنی برف و باران
 • اجرای فلاشینک نما برای پیشانی ساختمان
 • اجرای فلاشینگ نما برای دو سطح مجزا که اصطلاحا به آن ژوئن نیز می گویند.
 • اجرای پوشش سقف نورگیر یا همان روشنایی از پلی کربنات یا فایبر گلاس
 • اجرای پوشش سقف برای محوطه سرباز با ورق های رنگی که برای آلاچیق و پارکینگ مورد استفاده است.
 • اجرای پوشش سوله ها، انبار ها و کارخانجات صنعتی، استخر و سالن های ورزشی، ساختمان های ویلایی، نورگیر پارکینگ های حیاط آلاچیقی و گلخانه های پرورش گل و قارچ و ….. با استفاده از ورق های سینوس رنگی، ورق های طرح سفال شادو لاین پلی کربنات و ساندویچ پانل
 • اجرای پارتیشن داخلی محوطه اداری، صنعتی، تجاری، ورزشی و سردخانه های صنعتی و ساختمان با استفاده از ساندویچ پانل
 • اجرای آبرو در ساختمان های شیب دار با استفاده از ورق های گالوانیزه یا ورق های رنگی در ضخامت و طرح های مختلف
 • اجرای لمبه کاری و ورق کاری زیر پوشش سقف و همچنین زیر کنسول بیرونی سقف شیبدار از ورق های روغنی و رنگی

موارد استفاده از فلاشینگ دیواری

ساندویچ پانل برای سقف و دیوارهای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هسته از جنس فوم است و دو دیواره فولادی هسته را در بر می­گیرند. با توجه به محل مورد استفاده در کنار آن از مصالح دیگری مثل بتن و فولاد استفاده می­شود. بیشتر این ساندویچ پانل‌ها به عنوان عایق گرما، سرما، رطوبت و صدا شناخته می­شوند. این دیواره پیش ساخته در عین سبکی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

موارد استفاده از فلاشینگ دیواری

کاربردهای ساندویچ پانل دیواری :

 • اجرای پوشش سقف و دیواره سردخانه بالا و زیر صفر
 • ساخت و اجرای سقف و دیواره ساختمان پیش ساخته پانلی
 • نصب و اجرای انواع ابرو و انواع فلاشینگ نما و پارتیشین بندی داخلی انواع سازه فلزی و سوله صنعتی با پانل
 • اجرای پوشش سقف و دیواره انواع پروژه های خود با ساندویچ پانل و ورق رنگی در سراسر کشور با برترین کیفیت در کمترین زمان

نصب پانل دیواری

برای نصب و اجرای ساندویچ پانل از پروفیل‌های آهنی برای دیواره کشی و شاسی کشی استفاده می­شود. بعد از نصب با پیچ گالوانیزه عملیات فیکس کردن انجام می­شود.

نصب فلاشینگ دیواری

موارد استفاده از فلاشینگ سقفی 

ساندویچ پانل سقفی مانند پانل‌ های دیواری هستند. نسبت به نوع دیواری ضریب حرارتی پایین‌تری دارد. در این ساندویچ پانل ها، از فوم پلی یورتان برای لایه میانی (به عنوان عایق) استفاده می­شود. ورق هایی از جنس گالوانیزه و آلوزینک در دو طرف عایق قرار دارند. به این روش این ساندویچ پانل عایق مناسبی برای صوت و حرارت است. این پانل‌ها ممکن است از نوع نسوز باشند که در برابر اشتعال نیز بسیار مقاوم هستند. 

نصب فلاشینگ سقف

کاربرد های ساندویچ پانل سقفی:

ساندویچ پانل سقفی برای پوشش سقف و دیوار سوله و ساختمان های صنعتی، کانتینر های حمل و نقل، انواع سردخانه های ثابت و متحرک به کار می رود. ضمن اینکه در کانکس های ثابت و متحرک، انبار و سیلو، مرغداری ها و دامدار ی های مدرن هم استفاده می شوند.

 نصب پانل سقفی

برای نصب این نوع پانل نیز مانند انواع دیگر باید برای زیرسازی از پروفیل استفاده شود. بعد از انجام فرآیند زیرسازی، ساندویچ پانل‌ها نصب می‌شوند. برای نصب این ساندویچ پانل‌ها از پیچ‌های مخصوص با ارتفاع استاندارد باید استفاده شود.  کاربرد فلاشینگ زیر تاج و بالای تاج در نصب پانل سقفی می باشد.

 

فلاشینگ سقفی

نصب فلاشینگ روی ساندویچ پانل

فلاشینگ علاوه بر زیباسازی نمای ساختمان، از آن در برابر نفوذ آب محافظت می­کند. فلاشینگ نما قسمت‌های خالی فضای میان دو ساندویچ پانل را پر می‌کند.

نصب فلاشینگ

نکات بسیار مهمی درباره ی نصب فلاشینگ وجود دارند که متخصصان ساختمان باید در باره آن ها اظهارنظر کنند.

 • پیش از نصب نما، باید محل مورد نظر را با استفاده از سیمان یا سنگ کاری بسیار محکم و صاف، زیرسازی کرد.
 • حین نصب نما فاصله آن نسبت به دیوار بین 3 تا 5 سانتی متر باشد.
 • محل اتصال بخش های مختلف نما را با استفاده از چسب اکواریوم، بتونه یا جوشکاری آب بندی کرد.
 • در صورت بادخیز بودن محل نصب، از وسایلی مانند قوطی یا نبشی برای زیرسازی استفاده شود که فلاشینگ به قوطی یا نبشی، پیچ یا پرچ می­شود.
 • ملاتی که  روی دیوار بام و حیاط که برای زیر سازی فلاشینگ استفاده می­شود باید کمی شیب داشته باشد. وجود این شیب رو به داخل باعث می­شود تا آب باران یا برف بر سطح خارجی دیوار نما نفوذ نکند. شیب برای زیر سازی نما و پنجره رو به سمت بیرون است.

نصاب مناسب برای نصب فلاشینگ ساختمان

برای جلوگیری از تعویض یا تعمیر زودهنگام فلاشینگ، باید از فردی ماهر کمک گرفت. اگر برای نصب فلاشینگ از نیروی متخصص استفاده نشود، این محصول در مدت زمان کوتاهی با مشکل مواجه خواهد شد.

نصاب فلاشینگ ساختمان

قیمت فلاشینگ ساختمان چقدر است؟ 

برای فلاشینگ نما هزینه‌ای به طور ثابت نمی‌توان اعلام کرد. عوامل موثر بر قیمت فلاشینگ نما شامل نوع‌، ضخامت و ابعاد ورق‌ها، نوع آلیاژ و متراژ  می شوند. علاوه بر این، قیمت فلاشینگ ساختمان در پروژه ها به انتخاب سازنده یا مشتری بستگی دارد.

ورق های سیاه روغنی نسبت به ورق های گالوانیزه و آلومینیومی کیفیت پایین تری دارند. با توجه به کیفیت پایین­تر، قیمت ارزان ­تری هم خواهند داشت. ورق های گالوانیزه در جایگاه وسط قرار دارند. ورق های آلومینیومی، کیفیت بالایی دارند. به همین علت گران تر از سایر ورق ها هستند.

فلاشینگ دست دوم

قیمت بالای اجناس مختلف و پایین بودن توان خرید مردم شرایطی را فراهم کرده است تا آنها به دنبال خرید کالاهای دست دوم باشند.

ساندویچ پانل ها جزء مصالحی هستند که به عنوان عایق رطوبت، حرارت، گرما، سرما و حتی صوت در دیوار ها و یا سقف به کار می روند. استفاده از آنها در انواع ساختمان های صنعتی، مسکونی، اداری ، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، صنایع، آزمایشگاه ها، ساختمان های داروسازی و حتی ویلاها به علت عایق بودن، مهم است.


فلاشینگ نما دست دومچرا ساندویچ پانل نو بهتر است؟

اولا هر سازه ای که پیش ساخته باشد با توجه به ابعاد و اندازه های مکان اولیه نصب ، تولید شده است و نمی­توان از آن در سازه های دیگر استفاده کرد. ثانیا هنگام جدا کردن آن ها از سازه اولیه امکان آسیب به پانل ها وجود دارد.

این امکان نیز وجود دارد که در ساخت این سازه ها از متریال مرغوب و با کیفیتی استفاده نشده باشد. در این صورت احتمال خرابی و آسیب بالا می­رود و در زمان کوتاه تری باید نسبت به خرید ساندویچ پنل اقدام کرد.

مزایای ساندویچ پانل دست دوم

برای صرفه جویی در هزینه ها می­توان از ساندویچ پانل های دست دوم استفاده کرد. البته این کار در صورتی مقرون به صرفه است که در ساخت پانل ها از متریال مرغوب استفاده شده باشد.

نصب ساندویچ پانل دست دوم

 از آنجایی که این سازه ها آماده هستند با پیچ و مهره ابتدا به هم و سپس به سازه اسکلتی متصل می­شوند. به راحتی می­توان آن­ها را نصب و جداسازی کرد.

سخن پایانی

ساختار ظاهری که برای یک ساختمان جدید یا در حال تعمیر در نظر گرفته می­شود باید ایمن و اصولی باشد. یکی از راه حل های کاربردی و مناسب برای این موارد استفاده از فلاشینگ نما است. برای دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید با مشاوران گروه فلاشینگ کاران ساحل تماس حاصل فرمایید. فلاشینگ کاران ساحل آماده ارائه خدمات در انواع مختلف فلاشینگ ها می باشند.


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است