فلاشینگ سقف

فلاشینگ تنها برای سقف اجرا نمی شود، روی دیوار، پنجره و نمای ساختمان هم قابل اجرا ست.

فلاشینگ در بسیاری از قسمت‌های بیرونی خانه دیده می‌شود. در ایوان‌ها، دیوارها، در و پنجره‌ها، و حتی در پِی خانه، از فلاشینگ استفاده می‌شود، اما رایج‌ترین قسمت سقف است. طراحی نمای ظاهری ساختمان یکی از بخش‌های بسیار مهم در ساخت ساختمان است که در تعیین ارزش و قیمت آن نیز تاثیر زیادی دارد. هرچیزی که از میان سقف بگذرد یا به آن وصل شود، یک فلاشینگ خواهد داشت: ودکش، پنجره شیروانی، پنجره سقف، تهویه و آبروها و ... .

فلاشینگ چیست؟

هر نوع از پوشش که بر روی آن خمکاری انجام بگیرد و برای پوشاندن نقاط مختلفی استفاده شود را فلاشینگ می نامند. فلاشینگ، ورق فلزی بوده که بر روی سقف شیروانی پشت بام و قرنیز پنجره کار می‌ شود تا از ریزش آب بر روی دیوارهای ساختمان جلوگیری کند. معمولا فلاشینگ بر روی ساندویچ پانل یا سطح مقطع هایی از سقف قرار می گیرد که برای پوشاندن و زیباتر به نظر رسیدن آن استفاده می شود.

به طور کلی این ورق ها به دو دسته فلاشینگ فلزی و چوبی تقسیم می شود که نوع فلزی آن از ورق های روغنی، سیاه، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی تهیه شده و در ضخامت های دلخواه قابل تولید است. فلاشینگ طبق نقشه های مختلف که توسط کارفرما کشیده می شود در انواع و اقسام مختلف طراحی و تولید می شود.

فلاشینگ سقف

فلاشینگ سقف

فلاشینگ را می‌توان به دو دسته کلی فلاشینگ نمای شیروانی (نمای شیروانی) و قرنیز (فلاشینگ پنجره و فلاشینگ بام) تقسیم‌بندی نمود. هدف از فلاشینگ سقف در درجه اول ایجاد یک سقف آب‌بندی شده است. معمولا جهت استفاده از فلاشینگ در سقف‌های شیروانی این ابزار را بر روی آخرین پروفایل سازه شیروانی جوش (و یا پرچ) می‌کنند و در زیر ورق‌های شیروانی قرار می‌گیرد.

بدون یک فلاشینگ مناسب، آب باران از طریق دودکش، یا قسمت بالایی تایل‌های سقف، پایین آمده، و در جایی که دودکش از سقف بیرون زده، به قسمت درونی خانه نفوذ می‌کند. با توجه به نوع خرپا و سازه شیروانی و ارتفاع مفیدی که از نمای شیروانی انتظار می‌رود و همچنین با توجه به نوع نما از سایزها و طرح‌های متنوع قابل تولید است.

به‌علاوه در خانه‌ای که سقف شیب‌دار دارد و ممکن است شامل یک پنجره شیروانی با سقف شیب‌دار باشد، به جایی که سقف‌ها به هم می‌رسند در هر دو طرف آبرو می‌گویند. فلاشینگ سقف یک ابزار ضد آب می باشد که توانایی نگه داشتن و هدایت آب از مسیر خود به جای دیگر را به صورت مطمئن دارد. بدون ساخت فلاشینگ در این آبروها، آب بارانی که از هر دو سقف پایین می‌آید از میان سقف به داخل خانه جاری می‌شود.

استفاده از نوار سیمانی در درزها کافی نیست.  اگر قرار باشد اجرای فلاشینگ در جلو پنجره و المان نما صورت گیرد باید شیب آن به سمت نمای بیرون بوده تا در هنگام بارندگی آب به سمت بدنه دیوار یا داخل اتاق نفوذ نکند. حتی با اضافه کردن یک ماده چسباننده، آب کماکان راه خودش را از پشت نوار پیدا می‌کند. در مدت زمان کوتاهی سیمان ترک خواهد خورد و کم‌کم از جایش در می‌آید و منجر به یک نشت بزرگ به داخل خانه می‌شود.

فلاشینگ سقف شیروانی

مصالح مورد استفاده در فلاشینگ سقفی

سال‌ها قبل تقریباً همه فلاشینگ‌ها از ورقه‌های سربی ساخته می‌شدند. سرب فلزی نرم است، که می‌توان به آسانی با آن کار کرد، و بدون ترک خوردن یا شکستن آن را به شکل‌های مختلفی در آورد. امروزه فلاشینگ از ورق های فلزی ساخته می شود. مونه های فلزی این سازه به ورق روغنی، سیاه، گالوانیزه و گالوانیزه رنگی تقسیم‌بندی می‌شود که  این سازه ساختمانی با توجه به نیازتان در ضخامت های مختلف قابل اجرا است. البته برای اجرای فلاشینگ می توان از ورق های چوبی هم استفاده نمود.

اجرای فلاشینگ سقف

اجرای فلاشینگ سقف به منظور محافظت از دیوار و منحرف کردن آب باران به داخل ناودان است. معمولا در تمام تقاطع‌های سقف و دیوار نصب می‌شود.

مراحل اجرای فلاشینگ سقف

  • در اولین مرحله باید محل نصب را توسط سنگ و مصالح ساختمانی کاملا صاف و محکم کنید. این مرحله برای اجرایی این سازه با کیفیت بسیار ضروری است. همچنین فراموش نکنید، محل های بادخیز باید دارای شیب ملایم باشد.
  • در مرحله دوم نوبت به قرارگیری فلاشینگ می‌رسد. این سازه باید در محل مناسبی قرار گیرد تا به خوبی از سقف ساختمان در برابر تغییرات آب و هوایی مانند بارش باد و باران محافظت کند و هیچ درزی باقی نماند.
  • در مرحله آخر هم نوبت به محکم‌کاریو اتصالات قطعات فلاشینگ می رسد. برای چسباندن قطعات فلزی از وسایل جوشکاری یا چسب آکواریوم و بتونه استفاده می‌کنند.

اجرای فلاشینگ سقف

اهمیت اجرای فلاشینگ سقف

هنگام طوفان و باران‌های شدید حجم زیادی از  آب را بر روی پشت بام خانه بریزند. در طرح‌های خانه‌های چند سطحی که سقف‌ها دیوارها را قطع می‌کنند، این تقاطع سقف و دیوار بخش زیادی از این آب را برای تخلیه از پشت بام و معمولاً به یک ناودان هدایت می‌کند.

نکات مهم برای اجرای فلاشینگ در سقف:

  • فلاشینگ سقف معمولا از ورق گالوانیزه ساخته می شود تا از نمای ساندویچ پانل دیواری در برابر عوامل فرسایشی مانند برف و باران به خوبی محافظت می کند.
  • مهمترین نکته برای اجرای سازه، زیرسازی مناسب است. سقفی که قرار است فلاشینگ بر روی آن اجرا شود باید توسط ملات و سیمان مستحکم شده و کاملا صاف شود.
  • ایجاد شیب روی سقف ساختمان یکی دیگر از نکات مهم برای اجرای این سازه است تا هنگام برخورد آب باران و برف و شرایط آب و هوای مختلف جریان آب سریعا به پایین ریزش پیدا کند. اگر فکر می ‌کنید محلی که قرار است اجرا و نصب فلاشینگ در آن صورت گیرد بادخیز است بهتر است در محل نصب از نبشی یا قوطی استفاده کرده تا فلاشینگ به آن پرچ شود.
  • برای اتصالات فلزی هم باید از راهکارهای مختلفی مانند چسب، آب بندی بتونه و رنگ استفاده شود. قسمت لبه فلاشینگ به اندازه ۳ الی ۵ سانتیمتر از دیوار فاصله بگیرد.

اجرای فلاشینگ سقف شیروانی

مزایا و فواید اجرای فلاشینگ سقف

  • اجرای فلاشینگ مزایای مختلفی دارد  که مهمترین دلیل اجرای فلاشینگ آب بندی مناسب سقف شیروانی می باشد. همان‌طور که می‌دانید این سازه به اشکال و متریال های مختلف قابل اجراست که به خوبی می توانید از آن در قسمت های مختلف ساختمان استفاده کنید. استفاده از فلاشینگ نما، موجب زیباتر شدن سقف های شیروانی شده و در مواردی که ممکن است باد موجب کنده شدن ورق های شیروانی ‌شود، فلاشینگ از این امر جلوگیری می ‌کند. همچنین از سقف شیروانی در برابر تغییرات هوایی به خوبی محافظت می کند. از طرفی هم پنهان کردن خرپا شیروانی یکی دیگر از مزایای آن است. وجود طرح و رنگ های متفاوت در فلاشینگ ها زیبایی و نمای ساختمان را دوچندان میکند. نصب سریع و آسان یکی دیگر از مزیت های مهم این نوع مصالح میتوان برشمرد.

نصب فلاشینگ سقف

اولاً، صحبت از اهمیت یک فلاشینگ سقفی که درست نصب شده باشد، زیاده گویی نیست. بدون فلاشینگ سقف، آب باران در سقف نفوذ می‌کند.  این ابزار در استفاده از فلاشینگ ها، در پشت بام و یا نقطی که در معرض بارش باران قرار دارند یک وسیله حیاتی به شمار می رود.

اگر ساختمان نوساز با سقف سفالی باشد، یا اینکه یک سقفش تازه نصب شده باشد، معمولاً فلاشینگ‌ها قبل از گذاشتن تایل یا ورق سقف شیروانی نصب می‌شوند. فلاشینگ عمر طولانی تر از سقف دارد، بسیار مهم است که فلاشینگ سقف شما به عنوان بخشی از نگهداری سالانه سقف بررسی شود. اگر به خاطر نشتی ناشی از آسیب یا کهنه شدن، فلاشینگ‌ها عوض شوند،‌ در مورد آبروها، در هرطرف دو یا سه ردیف از تایل‌ها باید برداشته شوند. تعمیرکار سقف شما اجازه می دهد تا اطمینان حاصل کند که فلاشینگ کار خود را انجام می دهد و یکپارچگی فلز مناسب است. با این کار، اگر لازم باشد، می‌توان به‌آسانی فلاشینگ قدیمی آبرو را برداشت و فلاشینگ جدید را نصب کرد.

نصب فلاشینگ سقف

فلاشینگ‌های دودکش در هرطرف، معمولاً دو تکه هستند. تکه پایینی در زیر ورق سقف شیروانی نصب می‌شود و چند سانتی‌متر از دیواره عمودی دودکش بالا آورده می‌شود. تکه بالایی در شکافی که در ملات بین آجرکاری ایجاد شده، حدوداً در ارتفاع ۱۵ سانتی‌متری، نصب می‌شود. لبه بالایی فلاشینگ در شکاف قرار می‌گیرد، و روی آن دوباره با ملات آب‌بندی می‌شود. فلاشینگ قدیمی سقف شما لازم نیست با نصب سقف جدید جایگزین شود، در صورتی که سقف مکان را تعویض کنید نیازی نیست حتما از فلاشینگ های جدید استفاده کنید. سپس فلاشینگ با دقت به پایین فشار داده می‌شود تا روی فلاشینگ پایینی را بگیرد، و تا ۲ سانتی‌متری ورق‌های سقف پایین می‌آید.

کاربردهای متنوع فلاشینگ

فلاشینگ بر اساس کاربردهایی که به همراه دارد، در انواع مختلف طراحی و ساخته می شود. از نظر کاربرد، انواع فلاشینگ متفاوت می باشند به طوری که فلاشینگ روی دیوار برای جلوگیری از ورود برف و باران بوده که از ورق روغنی و رنگی در ضخامت های گوناگون استفاده می شود.

فلاشینگ روی دیوار: فلاشینگ روی دیوار به منظور جلوگیری از ورود برف و باران به نمای دیوار اجرا می شود. اجرای لمبه کاری و ورق کاری زیر پوشش سقف توسط ورق های روغنی رنگی بوده که در زیر کنسول بیرونی سقف شیبدار نیز دیده می ‌شود. معمولاً فلاشینگ روی دیوار از ورق روغنی و رنگی در ضخامت های مختلف طراحی و ساخته می شود.

فلاشینگ سقف نورگیر: یکی از قسمت های پرکاربرد اجرای فلاشینگ نورگیر سقف است که معمولا برای این قسمت از جنس پلی کربنات با فایبرگلاس استفاده می شود. برای نمای پیشانی ساختمان است اما دیگر نوع این ورق ها که برای محوطه سرباز پارکینگ و آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد از انواع ورق رنگی است.

برای اجرای پوشش بام سوله ها، انبارها، کارگاه صنعتی، سالن های ورزشی، کارخانه جات، پاساژها، گلخانه ها و استخرها نیز از ورق های فلزی و ساندویچ پانل استفاده می شود.

پارتیشن بندی محیط های تجاری و اداری: محیط های تجاری، اداری، محوطه های  ورزشی و ساختمان ها را می توان با  فلاشینگ ساخته شده از ساندویچ پانل به راحتی تقسیم بندی نمود.  چرا که فضای کمتری را اشغال می کند و در کنار آن به زیبایی فضا بسیار کمک می کند.  فلاشینگ ساندویچ پانل معمولاً در ساختمان هایی که دارای زاویه های خاص هستند استفاده شده و دیگر کاربرد آن در بخش درزها می باشد که به عنوان درپوش مورد استفاده قرار می گیرد. فلاشینگ را می توان در زاویه های مختلف اجرا نمود و اجرای آن خیلی سریع تر از دیوار به اتمام می رسید.

کاربرد فلاشینگ سقف

انواع فلاشینگ، از نظر طراحی ظاهری

فلاشینگ هلالی، یک پوشش دهنده قوی برای شیروانی هافلاشینگ به شکل هلال طراحی و ساخته می شود که در کناره آب بندی به زیبایی بیشتر نما نیز بسیار کمک می کند. این مدل فلاشینگ معمولاً از ورق گالوانیزه در ابعاد و ضخامت های مختلف ساخته می شود.

فلاشینگ پله دار؛ شکل پله مانندهمانطور که از اسمش مشخص است، به صورت پله پله طراحی و ساخته می‌شود که این نمونه بیشتر برای نمای ساختمانی به کار می رود و در ابعاد و ضخامت های مختلف قابل اجرا می باشد.

فلاشینگ آینه ای، قابل اجرا در سقف شیروانیاین مدل زیبایی خاص و جذابی به نمای ساختمان می بخشد و با توجه به متریالی که برای اجرای آن به کار برده شده، بهترین گزینه برای سقف شیروانی شناخته شده است.

ابعاد و مشخصات فنی فلاشینگ سقف

نام فلاشینگ

فلاشینگ U

فلاشینگ زاویه 45

فلاشینگ زاویه 90

فلاشینگ زاویه 110

ابعاد

2*2-15*15 mm

2*2 – 15*15 mm

2*2 – 15*15 mm

2*2* - 15*15 mm

طول

سفارشی

سفارشی

سفارشی

سفارشی

ضخامت ورق

0.45-0.6 mm

0.45-0.6 mm

0.45-0.6 mm

0.45-0.6 mm

جنس ورق

ورق رنگی و گالوانیزه

ورق رنگی و گالوانیزه

ورق رنگی و گالوانیزه

ورق رنگی و گالوانیزه

 

رنگ فلاشینگ ها

 رنگ فلاشینگ سقف

مراحل تولید فلاشینگ 

ابتدا با توجه به نیاز مشتری باید نوع ورق و ضخامت آن تهیه می گردد..اگر ضخامت ورق فولادی بالا باشد باعث طول عمر فلاشینگ می شود.
برش کاری: ورق مورد نظر در طول وعرض مورد نیاز به صورت اتوماتیک برش داده می شود.
خم کاری: به وسیله دستگاه خم کن یا ورق سیاه که دارای سطح صاف است در زوایای 30، 45، 90 درجه به صورت نیم دایره و یا کمان خم می شود.
نصب: مراحل جوشکاری و رنگ آمیزی در این بخش از کار انجام می گیرد به این صورت یا ورق خم شده یا پرچ کاری می گردد.اگر اتصالات جوشی باشد ، اول یک آستر ضد زنگ بر روی ورق زده شده و بعد فلاشینگ آماده شده و در جای خود نصب می گردد.

کاربرد فلاشینگ

در تمام سقف های شیروانی و نما و پنجره :سوله ها ،کانکس ها، انواع سازه های مسکونی وتجاری وبیمارستانی وصنعتی و وانبار ها و مراکز اداری و تجاری کاربرد دارد.

قیمت فلاشینگ سقف

در خصوص قیمت فلاشینگ سقف مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این قیمت با توجه به نوع ورق استفاده شده در ساخت فلاشینگ متفاوت می باشد. همانطور که گفته شد نوع ورق استفاده شده در فلاشینگ ها معمولاً به عنوان ورق روغنی، ورق سیاه و ورق های رنگی می باشد که این موارد می ‌تواند در قیمت فلاشینگ تأثیر بگذارد. همچنین توجه داشته باشید عوامل مختلفی چون ضخامت ورق ها، زاویه آن ها، نوع قوس و …. از جمله دیگر مواردی است که در قیمت آن تاثیرگذار است. مثلاً با وجود اینکه برای فلاشینگ روی دیوار جان پناه از ورقه های عریض تر استفاده می شود طبیعتا شاهد قیمت بیشتری از فلاشینگ جلوی پنجره می باشیم.

 

 

چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


درباره ما

این مجموعه در سال 1379 تاسیس گردید و در حال حاضر با انجام صدها پروژه و ارائه خدمات بسیار توانسته ایم پاسخگوی بخش وسیعی از نیازهای این صنعت باشیم اما با این وجود همچنان در حال سازماندهی، بروز رسانی و ارتقاء سطح کاری خود و کسب تجربه از مهندسان و متخصصان کشور هستیم تا خدمات شایسته تر و هرچه بهتر به مشتریان گرانقدر ارائه کنیم به شکلی که مشتریان، ما را جزیی جدایی ناپذیر از خود بدانند.

تماس با ما

تهران بازار آهن - شادآباد

نقشه

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما

درباره ما

این مجموعه در سال 1379 تاسیس گردید و در حال حاضر با انجام صدها پروژه و ارائه خدمات بسیار توانسته ایم پاسخگوی بخش وسیعی از نیازهای این صنعت باشیم اما با این وجود همچنان در حال سازماندهی، بروز رسانی و ارتقاء سطح کاری خود و کسب تجربه از مهندسان و متخصصان کشور هستیم تا خدمات شایسته تر و هرچه بهتر به مشتریان گرانقدر ارائه کنیم به شکلی که مشتریان، ما را جزیی جدایی ناپذیر از خود بدانند.

تماس با ما

تهران بازار آهن - شادآباد

دسترسی سریع

نقشه

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما