فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ چیست؟

به طور کلی در صنعت ریخته گری به هر ورقه ی فلزی که دارای خم کاری باشد، فلاشینگ می گویند. در ساخت و ساز و نمای ساختمان، فلاشینگ به یکی از گزینه ها ی مناسب و کاربردی در نمای ساختمان تبدیل می شود. با استفاده از فلاشینگ، می توان هر ساختمان را منحصر به فرد طراحی کرد. علاوه بر بعد زیبایی و ظاهری، از فلاشینگ نما که در واقع یک نوع پوشش فلزی است، برای عایق بندی هم استفاده می شود.
فلاشینگ روی دیوارهای پشت بام، دیوار حیاط و لبه خارجی پنجره ها نصب می شود و از سطح خارجی ساختمان در مقابل عوامل طبیعی مثل برف و باران و تابش مستقیم آفتاب محافظت می کند. عوامل طبیعی (به خصوص نم و رطوبت) باعث خرابی نمای ساختمان و خود ساختمان می شوند. پس باید در ساخت و ساز از متریالی استفاده کرد که مقاومت خوبی داشته باشند. مقاومت در برابر عاملی مانند رطوبت و نم از مواردی است که اگر سازنده از ابتدای کار به فکر آن نباشد، خسارات زیان بار و غیر قابل جبرانی وارد می کند. فلاشینگ ساختمان، از این تخریب ها و حتی آسیب های درونی جلوگیری می کند.
علاوه بر عواملی که در بالا ذکر شد می توان از فلاشینگ برای آب بندی و پنهان کردن درز ها بخصوص درز شیروانی استفاده کرد. ورق های درزبندی انواع و کاربردهای زیادی دارند که فلاشینگ نما یکی از آن ها می باشد. حتی می توان از آن ها برای کاور کردن دیوار ها و پنجره ها نیز استفاده کرد.


امروزه که ظاهر ساختمان نیز به اندازه استحکام آن حتی بیشتر، اهمیت دارد، استفاده از فلاشینگ ها بیشتر شده است. فلاشینگ ها که یکی از انواع پوشاننده ی ورقی هستند، هم به ساختمان استحکام می دهند و هم باعث زیبایی آن می شوند.
فلاشینگ ساختمان بر اساس پیشنهاد و نظر مهندس ساختمان استفاده می شود که قبل از آن باید ابعاد و ضخامت مد نظر سفارش داده شود. بسته به نظر مهندس ناظر ممکن است از فلاشینگ با متریال و رنگ های گوناگون فقط برای زیباسازی نمای ساختمان استفاده شود. فلاشینگ قاب و پنجره برای زیباسازی ساندویچ پنل ها به کار می رود.
به طور کلی فلاشینگ را می توان به دو دسته کلی فلاشینگ نمای شیروانی و فلاشینگ نمای قرنیز (فلاشینگ پنجره و فلاشینگ بام) تقسیم کرد. هنگام استفاده از فلاشینگ شیروانی، روی آخرین ورق سازه جوش یا پرچ می شود. این سازه زیر ورق های شیروانی قرار می گیرد. سایزها و طرح های فلاشینگ به نوع خرپا و سازه شیروانی و ارتفاع آن بستگی دارد و قابل سفارش است.

 


مزایای داشتن فلاشینگ نمای ساختمان


فلاشینگ مزایای خاص و منحصر به فرد خود را دارد:
1. اولین و مهمترین مزایای فلاشینگ، زیباسازی ظاهر ساختمان است. می توان به کمک آن جلوه ی ویژه ای به ساختمان داد.
2. فلاشینگ باعث می شود تا ظاهر بیرونی ساختمان در برابر عوامل طبیعی عایق بندی شوند.
3. در ساختمان های تاریخی و قدیمی که ظاهر آن ها بازسازی و ترمیم شده است، فلاشینگ کمک می کند تا فرسایش آن دیرتر انجام شود.
4. باعث افزایش طول عمر نمای ساختمان می شود.
5. می توان با استفاده از مدل ها و طرح ها و رنگ های مختلف فلاشینگ، المان ها و طرح های خاص و امروزی ایجاد کرد. نمای جدیدی در ساختمان به وجود آورد و جلوه ویژه ای به ساختمان می دهد.
6. پنهان سازی درز بین قطعات
7. جلوگیری از پیچیدن باد در سازه ساختمان که باعث آسیب رسیدن به سقف سازه می شود.
8. از فلاشینگ در قطعات پیش ساخته ساختمان ها نیز استفاده می کنند.


کاربری فلاشینگ نمای ساختمان


زیبایی و ظاهر ساختمان اهمیت زیادی دارد. برای ایجاد زیبایی بیشتر در ظاهر می توان از مصالح و متریال مختلف در ساخت و ساز استفاده کرد. یکی از این مصالح و متریال، فلاشینگ است که به صورت آماده نیز قابل خریداری می باشد. فلاشینگ های آماده از قبل برش زده و خم کاری شده اند. به همین علت در گوشه های کار استفاده ی بیشتری دارند. فلاشینگ در اجرای تیزه برای سقف های دو شیب امری مهم است ولی استفاده از آن ها در آبرو و نما و لبه ها سلیقه ای و صرفا برای زیبایی است.
موارد مورد استفاده از فلاشینگ
• قسمت های تیز ساختمان و جان پناه ها از قسمت های مهمی هستند که حتما از فلاشینگ در آن ها استفاده می شود.
• با شیشه نما می توان از پنجره ها در مقابل برخورد قطعات باران محافظت کرد.
• پوشش اتصالات پانل ساندویچ
• پوشش و کاور کردن سقف
• پوشش درز ها و نقاط اتصال
• افزایش زیبایی

 


کاربرد فلاشینگ نما


اگر بخواهیم فلاشینگ را از نظر کاربرد بررسی کنیم، به انواع مختلفی خواهیم رسید.
کاربرد فلاشینگ نما در سازه های شیروانی برای جلوگیری از ورود آب، نم و رطوبت به داخل سازه است. فلاشینگ نمای شیروانی را روی آخرین ورق فلزی و دقیق زیر صفحات شیروانی نصب می کنند.
اگر فلاشینگ بر روی دیوار نصب شود، برای جلوگیری از نفوذ برف و باران می باشد. متریال این نوع فلاشینگ، ورق روغنی و رنگی است.
در نمای پیشانی ساختمان و پوشش سقف نورگیر از فلاشینگ هایی با جنس پلی کربنات یا فایبرگلاس استفاده می شود. اگر بخواهیم از نوع دیگر این ورق ها در محوطه های باز مثل پارکینگ و آلاچیق استفاده کنیم، از نوع رنگی خواهد بود.
در ساخت و ساز های عظیم، مثل سوله ها، انبارها، کارگاه های صنعتی، سالن های ورزشی، کارخانه ها، پاساژ ها، گلخانه ها و استخرها از ورق های فلزی و ساندویچ پانل های سقفی و دیواری استفاده می شود. زیر پوشش سقف و توسط ورق های روغنی رنگی، لمبه کاری قرار می گیرند.

 

در آخر

گاهی اوقات می توان از ساندویچ پانل ها نیز به عنوان فلاشینگ استفاده کرد. در این حالت ساندویچ پانل ها در محوطه های اداری تجاری، سردخانه های صنعتی، محوطه های ورزشی و ساختمان ها به کار برده می شوند. فلاشینگ نما ساندویچ پانل ها برای آب بندی و زیبایی بیشتر کاربرد دارد. فلاشینگ های ساندویچ پانل بیشتر برای زاویه های خاص در ساختمان استفاده می شوند.

 

چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


درباره ما

این مجموعه در سال 1379 تاسیس گردید و در حال حاضر با انجام صدها پروژه و ارائه خدمات بسیار توانسته ایم پاسخگوی بخش وسیعی از نیازهای این صنعت باشیم اما با این وجود همچنان در حال سازماندهی، بروز رسانی و ارتقاء سطح کاری خود و کسب تجربه از مهندسان و متخصصان کشور هستیم تا خدمات شایسته تر و هرچه بهتر به مشتریان گرانقدر ارائه کنیم به شکلی که مشتریان، ما را جزیی جدایی ناپذیر از خود بدانند.

تماس با ما

تهران بازار آهن - شادآباد

نقشه

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما

درباره ما

این مجموعه در سال 1379 تاسیس گردید و در حال حاضر با انجام صدها پروژه و ارائه خدمات بسیار توانسته ایم پاسخگوی بخش وسیعی از نیازهای این صنعت باشیم اما با این وجود همچنان در حال سازماندهی، بروز رسانی و ارتقاء سطح کاری خود و کسب تجربه از مهندسان و متخصصان کشور هستیم تا خدمات شایسته تر و هرچه بهتر به مشتریان گرانقدر ارائه کنیم به شکلی که مشتریان، ما را جزیی جدایی ناپذیر از خود بدانند.

تماس با ما

تهران بازار آهن - شادآباد

دسترسی سریع

نقشه

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما