نوسازی و بازسازی

عمر مفید ساختمان ها به طور نرمال 50 سال در نظر گرفته می شوند. اما از آن جایی که در کیفیت اجرا ضعف های بسیاری وجود دارد، قبل از رسیدن سن ساختمان به 30 سال، نیاز به بازسازی به طور کامل در آن مشاهده می شود.
از دید اقتصادی نیز، بازسازی از هزینه کمتری نسبت به ساخت یک ساختمان جدید برخوردار است. این موضوع در رابطه با ساختمان های قدیمی و تاریخی صادق نیست. این ساختمان ها از لحاظ باستانی حائز اهمیت هستند و با ترمیم و بازسازی آن ها می توان در حفظ آن ها تلاش کرد.

 


بازسازی چیست؟

زمانی که تغییرات کلی یا جزئی در ظاهر بنا انجام می شود، بازسازی به آن گفته می شود. اکثرا به دلیل فرسودگی یا تغییر شکل این کار انجام می شود. پس از گذشت عمر مفید ساختمان نسبت به عوامل طبیعی مانند سیل و زلزله آسیب پذیر می شود. با بازسازی سازه ها می توان این مقاومت را افزایش داد. در بازسازی ساختمان کارهای مختلفی از جمله موارد زیر انجام می شود:
• تعمیر حفره های دیوار
• تعمیر ساختارهای قدیمی
• تعمیر کف ساختمان
• تعمیر مسائل تاسیساتی
• مرمت نمای ساختمان، فلاشینگ نمای ساختمان

 


نوسازی چیست؟

زمانی که ساختار کلی ساختمان خوب است اما کمی قدیمی شده است، نوسازی انجام می شود. در نوسازی، ساختار و قالب ساختمان به همان صورت باقی می ماند و عناصر جدید به آن اضافه می شود.
• نصب سقف کاذب
• نصب کف پوش
• نصب روکش تزئینی برای دیوارها
• چسباندن کاغذ دیواری
• تعویض دستگیره درب ها
• تعویض کابینت
• نصب کانتر آشپزخانه
• نصب وان و شیرآلات جدید

 


تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

با گذشت چندین سال و فرسوده شدن ساختمان، بنا نیاز به بازسازی خواهد داشت. بازسازی باعث می شود تا آسیب پذیری ساختمان نسبت به عوامل طبیعی کاهش یابد. بعضی از ساختمان ها جز هویت فرهنگ شهر است و به عنوان بافت تاریخی شهر شناخته می شود. در این موارد تخریب و ساخت ساختمان جدید امکان پذیر نبوده و به بازسازی ساختمان باید پرداخت. در مقابل بازسازی، نوسازی قرار دارد. نوسازی زمانی انجام می شود که سازه نیازی به تعمیر ندارد. کارهایی که در نوسازی انجام می شود، بسیار شدیدتر از تغییرات دکوراسین است.
در برخی از پروژه ها بازسازی و نوسازی خانه به صورت همزمان با یکدیگر انجام می شود. در هیچ کدام از پروژه های بازسازی و نوسازی، کاربری خانه تغییری نمی کند.

 


روش های بازسازی ساختمان

بازسازی حفاظتی: در این روش بازسازی، کلیات ساختمان در نظر گرفته می شود و الویت حفظ بنا است. در این نوع بازسازی باید از ویژگی های مصالح مانند انواع فلاشینگ نما اطلاعات کافی داشت.
بازسازی سبکی: این روش در واقع نوعی جایگزاری است. به این صورت که قسمت های جدید جایگزین قسمت های قدیمی می شوند. در این بازسازی سبک و هارمونی موجود در خانه یا ساختمان، تغییر زیادی نخواهد کرد.

مراحل مهم در بازسازی ساختمان

1. مشاوره با شرکت های متخصص: گاهی ساختمان بسیار فرسوده است و به اسکلت اصلی آن آسیب رسیده است. مشاوره با شرکت ها و افراد متخصص در این زمینه، این امکان را فراهم می کند تا بازسازی بدون خسارات جبران ناپذیر انجام شود.
2. تخریب ساختمان: اگر در بازسازی نیاز به تخریب ساختمان باشد، این کار باید با رعایت اصول ایمنی و زیر نظر تیم مهندسی انجام شود. اگر تخریب ساختمان غیر اصولی انجام شود، احتمال آسیب های جدی از نظر مالی و جانی وجود دارد.
3. شروع بازسازی: در این مرحله، نیاز مشتری اولین الویت است. بعد از مشخص شدن نیاز مشتری، مهندسین شروع به تعمیرات و نوسازی می کنند.
4. نازک کاری و زیباسازی ساختمان: اگر در بازسازی نیاز به گچ کاری باشد، در این مرحله انجام می شود. نورپردازی هم از کارهایی است که در این مرحله انجام می شود و تاثیر زیادب در زیبایی ساختمان دارد.

بازسازی قسمت های مختلف

• رنگ آمیزی داخلی منزل: یکی از مواردی که در بازسازی انجام می شود، رنگ آمیزی و تغییر رنگ دیوارها و سقف خانه است.
• کفپوش جدید: نصب کفپوش جدید، یکی از روش های نوسازی است. کفپوش ها دارای انواع مختلفی هستند که بسته به کاربرد و کیفیت و هزینه می توان انواع آن را انتخاب کرد.
• دیوار پوش: معمولا استفاده از دیوار پوش ها در بازسازی خیلی متداول نیست. از آنجایی که بازسازی و نوسازی بخش های دیگر خانه، الویت بیشتری دارد، این قسمت انجام نمی شود.
• بازسازی آشپزخانه: آشپزخانه قلب خانه است. برای بازسازی آشپزخانه باید اهمیت ویژه ای قائل بود.
• بازسازی حمام و سرویس بهداشتی: معمولا بازسازی حمام و سرویس بهداشتی در آخرین مرحله ها انجام می شود. این بازسازی شامل تغییر شیرآلات، تعویض لوله کشی ها، نصب وان و عایق بندی دیوارها و کف و ... می شود.
• بازسازی اتاق خواب: بازسازی اتاق خواب، کاملا سلیقه ای است. رنگ آمیزی دیوار و سقف، تعویض کفپوش، ساخت کمد دیواری و ... از جمله کارهایی هستند که در این نوع بازسازی انجام می شود.

سخن آخر

 شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که دلیل بازسازی یک ساختمان چیست ؟ بازسازی و نوسازی یک ساختمان علاوه بر دلایلی نظیر خرابی دیوارها و کابینت‌ها و… می‌تواند دلایل احساسی نظیر خستگی از محیط تکراری و یا تغییر سلیقه شما را نیز شامل شود.


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


درباره ما

این مجموعه در سال 1379 تاسیس گردید و در حال حاضر با انجام صدها پروژه و ارائه خدمات بسیار توانسته ایم پاسخگوی بخش وسیعی از نیازهای این صنعت باشیم اما با این وجود همچنان در حال سازماندهی، بروز رسانی و ارتقاء سطح کاری خود و کسب تجربه از مهندسان و متخصصان کشور هستیم تا خدمات شایسته تر و هرچه بهتر به مشتریان گرانقدر ارائه کنیم به شکلی که مشتریان، ما را جزیی جدایی ناپذیر از خود بدانند.

تماس با ما

تهران بازار آهن - شادآباد

نقشه

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما

درباره ما

این مجموعه در سال 1379 تاسیس گردید و در حال حاضر با انجام صدها پروژه و ارائه خدمات بسیار توانسته ایم پاسخگوی بخش وسیعی از نیازهای این صنعت باشیم اما با این وجود همچنان در حال سازماندهی، بروز رسانی و ارتقاء سطح کاری خود و کسب تجربه از مهندسان و متخصصان کشور هستیم تا خدمات شایسته تر و هرچه بهتر به مشتریان گرانقدر ارائه کنیم به شکلی که مشتریان، ما را جزیی جدایی ناپذیر از خود بدانند.

تماس با ما

تهران بازار آهن - شادآباد

دسترسی سریع

نقشه

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئوهاما - میزبانی وب توسط سرورهاما